12V AC/DC 2W Cool Daylight LED G4 Capsule
£2.49
£2.07
Item code
E11192
Bulk buy - Save up to 5%
| Qty | Price | Saving |
|---|---|---|
| 10+ | £2.37 £1.97 | 5% |
Available for pre-order - Due back in stock Tuesday 5th May
Due back in stock Tuesday 5th May
-
F Energy Rated -
2 Year Guarantee
Key Features
- Wattage: 2W equivalent to 20W halogen.
- Light Colour: Cool Daylight (6000K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Cap Type: G4.
- Energy Rating: F.
- IP Rating: IP20
- Dimensions:
Overall - L 16 x Dia 16mm.
Product Specification
| Supplier Code | 580-173746 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 2 Years |
| Length | 16mm |
| Width/Dia | 16mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Capsules |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | G4 |
| Cap | G4 |
| Watts | 2W |
| Equivalent | 20W |
| Voltage | 12V |
| Lumens | 270 Lumens |
| Average Hours | 40,000 |
| Beam | 360° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool Daylight |
| Colour (K) | 6000K |
| Bulb Finish | Clear |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
