Edit Eklips Berno LED Flush Ceiling Light - White
£110.00
£91.67
Item code
E4359
In Stock
-
3 Year Guarantee -
LED
Key Features
- 3 light flush ceiling fitting in a white finish with 3 interlinked LED rings and integrated warm white LED light
- Colour: White, Frosted
- Material: Acrylic
- IP Rating: IP20, Class II
- Power Source: Mains Voltage
- Light Output: 32W, Cool White
- Average Life Expectancy: 40,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 70 x W 664mm
Product Specification
| Supplier Code | 94956-197739 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 634mm |
| Height | 70mm |
| Width/Dia | 664mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 32W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Average Hours | 40,000 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Finish | White |
| Material | Acrylic |
| Diffuser Finish | Frosted |
| Features | Double Insulated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
